Aktualności
Zarząd
Komisja Rewizyjna
Sąd Koleżeński
Kolegium Sędziów
Sekcja Gołębi
Wystawy
Rasy Polskie
Rasy Zarejestrowane
Wykaz Obrączek
Wykaz Znaczków
Galerie
Druki
Związki i Stowarzyszenia
Kluby
Odnośniki
Pytania i Odpowiedzi
Kontakt
Gołębie i Drobny Inwentarz
Kwartalnik Dla Hodowcy
...
Pytania i Odpowiedzi
środa 12 czerwca 2024
Dlaczego wzorce gołębi / drobiu nie są publikowane w formie elektronicznej?
Zarówno wzorce gołębi jak i wzorce drobiu są odpłatnie kolportowane przez PZHGRiDI. Na naszej stronie internetowej w dziale "Rasy Zarejestrowane" zamieszczony jest jedynie spis ras wraz z informacjami takimi jak: nazwa rasy, wrażenia ogólne, numer obrączki oraz numer EE. Pozostałe informacje dostępne są jedynie w wersji papierowej.
Gdzie można kupić magazyn "Gołębie i drobny inwentarz" i ile on kosztuje"
Magazyn "Gołębie i drobny inwentarz" jest bezpłatną publikacją kolportowaną przez PZHGRiDI wśród związków regionalnych. Każdy związek zrzeszony w PZHGRiDI dostaje ilość egzemplarzy odpowiadającą ilości zrzeszonych hodowców. Egzemplarze te są bezpłatnie rozprowadzane pośród członków danej organizacji. Nie jest możliwy komercyjny zakup Magazynu.

Dla osób niezrzeszonych Magazyn jest dostępny w formie elektronicznej w zakładce "Magazyn Gołębie". Ze względu na ochronę praw autorskich niektóre elektroniczne wydania Magazynu nie są dostępne w formie elektronicznej.
Gdzie nabyć "Kartę oceny gołębi", "Kartę oceny drobiu ozdobnego" czy "Kartę oceny królika"?
PZHGRiDI w celu popularyzacji udostępnia zatwierdzone i obowiązujące karty ocen na potrzeby Stowarzyszeń i Związków zrzeszonych w PZHGRiDI bez możliwości edycji z  możliwością druku przez Członków i użytkowania na wystawach. Inne wykorzystanie i rozpowszechnianie tych druków bez zgody PZHGRiDI jest łamaniem praw autorskich.

Jednocześnie informujemy, że istnieje możliwość (w cenie 10gr za arkusz) kupna wydrukowanych kart ocen. Zamówienie na druki należy składać u członków Zarządu. Cała kwotę należy  wpłacić na  konto PZHGRiDI, a dowód wpłaty należy przesłać na adres siedziby Związku lub mailowo. Do kosztów zamówienia należy doliczyć koszt przesyłki.
Jak zidentyfikować właściciela gołębia po obrączce?
Każdy związek regionalny co roku zamawia pewną ilość obrączek przeznaczonych dla swoich członków. Spis numerów i serii obrączek z poszczególnych lat znajduje się w dziale "wykaz obrączek". Aby zidentyfikować hodowcę można skontaktować się ze związkiem regionalnym, do którego została dostarczona poszczególna obrączka.

Opisana tutaj metoda może jednak nie być skuteczna ponieważ elektroniczny rejestr obrączek w PZHGRiDI jest prowadzony dopiero od kilku lat, a rejestr obrączek w poszczególnych związkach regionalnych może nie być dokładny. Ponadto gołąb z konkretnym numerem obrączki od momentu zaobrączkowania mógł być już wielokrotnie sprzedany, skradziony lub zagubiony.
Jak zostać członkiem PZHGRiDI?
PZHGRiDI nie zrzesza hodowców indywidualnych a jedynie regionalne związki hodowlane. Jeśli chcesz być zrzeszonym hodowcą zapisz się do związku regionalnego zrzeszonego w PZHGRiDI. Najlepiej by był to związek najbliższy Twojemu miejscu zamieszkania. Spis związków regionalnych wraz z danymi kontaktowymi znajdziesz w dziale "związki i stowarzyszenia".
Znalazłem rannego / porzuconego / zagubionego / martwego gołębia. Co zrobić?
Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć to fakt, że gołębie to ptaki, które potrafią pokonać spory dystans. Jeżeli przykładowo znalazłeś gołębia nad morzem to może on pochodzić nawet z drugiego końca Polski i nie jest to wcale niezwykły przypadek. Odnalezienie hodowcy / właściciela, zakładając że ptak jest prawidłowo zaobrączkowany, a hodowca zrzeszony, może być utrudnione choćby z powodów geograficznych lub dlatego, że gołąb został wielokrotnie sprzedany. Istnieje jednak rozwiązanie prostsze niż próba bezpośredniego odnalezienia hodowcy / właściciela.

PZHGRiDI to zbiór regionalnych związków hodowlanych, które zrzeszają pojedynczych hodowców. Członkowie tych związków mają ze sobą kontakt i często się spotykają przy okazji rożnego rodzaju wydarzeń. Nie musisz zatem szukać macierzystego związku hodowcy / właściciela (jest to oczywiście możliwe korzystając z wykazu wydanych obrączek, który znajduje się na naszej stronie internetowej). Wystarczy, że skontaktujesz się z najbliższym związkiem regionalnym zrzeszonym w naszej organizacji. W każdym związku znajduje się osoba, która zajmuje się przypadkami znalezionych zwierząt. Spis związków regionalnych wraz z danymi kontaktowymi znajdziesz w dziale "Związki i Stowarzyszenia". Do regionalnego związku hodowlanego, możesz też przekazać znalezionego gołębia, nawet jeżeli nie ma on związkowej obrączki. Na pewno trafi w dobre ręce. Martwymi zwierzętami czy znalezionymi obrączkami nie trzeba się przejmować.